Rzuć okiem na największe tajemnice podstawowych zasad tenisa. Dowiedz się wszystkiego o tie-breaku i sposobie liczenia punktów.

Tenis jest bardzo łatwą do zrozumienia grą. Mimo to, kryje kilka niespodzianek dla nowicjuszy, których nawet doświadczeni gracze nie potrafią wyjaśnić. Dlaczego liczenie punktów po 15 i 30 skacze do liczby 40? I jak grać tie-break? Wszystkie pytania zostaną dziś odpowiedziane.

Tenisistki na korcie

Jak liczy się punkty w tenisie

Liczenie punktów w tenisie dzieli się na trzy etapy: gra, set i mecz. Gra liczy się punktami, set grami, a mecz setami. Punkty w grze zaczynają się od "Love" (Zero), przez 15, 30, a następnie 40 punktów. Gracz, który zdobędzie punkt po 40, wygrywa grę. Jeśli obaj gracze osiągną 40 punktów, następuje remis, a gra toczy się dalej, aż jeden z graczy zdobędzie dwa punkty z rzędu.

Pierwszy punkt przy stanie równym nazywa się Zaletą (Advantage).

Liczenie punktów w tenisie jest proste, gdy zrozumiesz podstawy. Gracz musi zdobyć cztery punkty, aby wygrać grę. Liczenie punktów przebiega następująco:

1. Love = Zero
  2. 15 = jeden punkt
  3. 30 = dwa punkty
  4. 40 = trzy punkty
  5. Deuce = gra przy trzech punktach (40:40)

Náhled videa

"Love" w tenisie to nic więcej niż zero

"Love" to termin używany w tenisie na określenie zerowego wyniku. "Love" w tenisie po prostu oznacza zero. Na przykład, gdy wynik to 40:0, sędzia mówi "forty love". "Love" jest również używane do liczenia gier w secie. Ale gdy pokonasz przeciwnika 6:0, wynik ten nazywany jest baglem, ponieważ jego forma przypomina zero.

Skąd wzięło się "Love" w tenisie

Pochodzenie terminu "Love" w liczeniu punktów w tenisie jest otoczone tajemnicą. Najbardziej rozpowszechniona teoria łączy "Love" z francuskim słowem "L'oeuf", czyli jajko, ponieważ zero przypomina kształtem jajko. Jednak dla tej teorii nie ma konkretnych dowodów.

Inna popularna teoria mówi, że termin "Love" pochodzi od frazy "playing for love", co oznacza, że gracz, nawet jeśli nie zdobywa punktów, gra dalej z miłości do gry.

Tajemnica numeru 40

Unikalna sekwencja punktów "Love", przez 15, 30, a następnie 40 w liczeniu punktów w tenisie często wywołuje zamieszanie. W przeciwieństwie do tradycyjnych dyscyplin sportowych, gdzie punkty są przyznawane kolejno, skok z 30 do 40 w tenisie jest czymś nietypowym.

Teoria zegara

Popularna teoria mówi, że liczenie punktów w tenisie pierwotnie opierało się na tarczach zegarów, gdzie wskazówki umieszczano na 15, 30 i 45 minutach, aby wskazywać punkty. Punkt przy 45 minutach został później skrócony do 40 minut, aby zrobić miejsce dla punktu zalety, a punkt zwycięski oznaczał ukończenie godziny (60 minut).

Francuski poprzednik

Inna teoria wywodzi unikalny system liczenia punktów od francuskiej gry "jeu de paume", prekursora współczesnego tenisa. W tej grze, za każdym razem gdy gracz zdobywał punkt, przesuwał się o 15 stóp do przodu. Jednak po dwukrotnym przesunięciu się do przodu (30 stóp), mógł się przesunąć tylko o 10 stóp, aby nie zbliżyć się zbyt mocno do siatki.

Wszystko o tie-breaku

Oprócz gier, w tenisie liczy się również sety i mecze. Gracz lub drużyna musi wygrać co najmniej sześć gier, aby wygrać set. Jeśli jednak obaj gracze wygrają po pięć gier, set jest kontynuowany. Albo jeden z graczy wygrywa set 7:5, albo przy stanie 6:6 dochodzi do tie-breaka lub skróconej gry.

Zwycięstwo w tie-breaku

Aby wygrać tie-break, musisz zdobyć co najmniej siedem punktów, mając co najmniej dwa punkty przewagi nad przeciwnikiem. To znaczy, jeśli pierwszy gracz ma siedem punktów, a przeciwnik sześć, gra toczy się dalej, aż jeden z graczy osiągnie przewagę dwóch punktów.

Tenisista podczas serwisu

Serwis w tie-breaku

Tie-break rozpoczyna się od serwisu jednego z graczy. Następnie drugi gracz serwuje, a po każdych dwóch punktach serwis jest zmieniany między graczami. Gracz po prawej stronie kortu serwuje pierwszy, z prawego pola serwisowego.

Zmiana stron w tie-breaku

Po pierwszych sześciu punktach i następnie co sześć punktów, gracze zmieniają strony kortu. Oznacza to, że każdy gracz w tie-breaku serwuje trzy razy z jednej strony i trzy razy z drugiej strony.

Serwis po secie w tie-breaku

Po zakończeniu tie-breaka, gracz, który serwował jako pierwszy w tie-breaku, rozpoczyna serwis w pierwszej grze następnego seta.

Zasady liczenia meczów w turniejach wielkoszlemowych

Turnieje wielkoszlemowe mają unikalny system liczenia. W tych turniejach mężczyźni muszą wygrać trzy sety, podczas gdy kobiety muszą wygrać dwa sety, aby wygrać mecz. We wszystkich innych turniejach zarówno mężczyźni, jak i kobiety muszą wygrać tylko dwa sety, aby wygrać mecz.

Jeśli gra w decydującym secie osiągnie stan 6:6, rozgrywany jest tie-break do dziesięciu punktów. Pierwszy gracz lub pierwsza drużyna, która zdobędzie 10 punktów i będzie miała co najmniej dwa punkty przewagi, wygrywa mecz.