Przyjrzyjmy się wspólnie, jak wygląda trening hokejowy dla najmłodszych.


5 minuty czytania

Dlaczego hokej to dobry sport dla Twojego dziecka i co zabrać ze sobą na pierwszy trening?

Wybierasz sport dla swojego dziecka? Interesujesz się hokejem, ale nie masz niezbędnych informacji? Przyjrzyjmy się wspólnie, jak wygląda trening hokejowy dla najmłodszych.

Na samym początku hokej na lodzie jest dla dzieci przede wszystkim zabawą. Trenerzy starają się zainteresować najmłodszych poprzez różnorodne zabawy. W ten sposób dzieci głównie dobrze się bawią i nawet nie wiedzą, że jednocześnie uczą się jeździć na łyżwach. Ta forma zabawy z nowymi kolegami zapewni im wspólne doświadczenia i radość z gry nie tylko dla nich samych, ale także dla ich rodziców.

Děti hrající hokej

Podobnie jak inne sporty, przynosi dziecku korzyści nie tylko fizycznie, ale także psychicznie. Zaznają radości ze zwycięstwa, ale jednocześnie w późniejszym wieku nauczą się akceptować niepowodzenia w formie porażki. Oprócz treningów na lodzie większość klubów organizuje także treningi lekkoatletyczne i gimnastyczne. Dla najmłodszych obie te dziedziny, podobnie jak treningi na lodzie, są przeważnie prowadzone w urozmaicony i zabawny sposób. Podczas zajęć zbiorowych rozwija się także osobowość dziecka, gdy uczy się ono współpracy z rówieśnikami, odpowiedzialności i przestrzegania ustalonych zasad (a także wykonywania różnych zadań). Podczas treningów czy meczów dzieci poczują rywalizację, ale jednocześnie gra zmusi je również do współpracy zespołowej.

A co właściwie zabrać na pierwszy trening?

Podstawowym i najważniejszym elementem wyposażenia jest kask. Dzieciom, które dopiero zaczynają stawiać pierwsze kroki na lodzie, na początek wystarczy narciarski. W wyjątkowych przypadkach nawet rowerowy. Łyżwy często można wypożyczyć na pierwszy trening. Po kilku treningach lepiej żeby dziecko miało swoje własne łyżwy, które będą idealnie pasować. Kolejnym elementem są odpowiednie ciepłe rękawice. Dla lepszego samopoczucia i pozbycia się strachu przed upadkiem można również dodać ochraniacze na kolana. Sprzęt ten w zupełności wystarczy na pierwsze treningi, gdyż dzieci uczą się jeździć na łyżwach przy wsparciu, jakim na większości lodowisk są małe plastikowe bramki. Kiedy już będziesz mieć pewność, że jest to właściwy sposób i twoje dziecko będzie czerpało radość z gry w hokeja, nadszedł czas na zakup innego sprzętu hokejowego. Stopniowo możesz dodawać ochraniacze barków i łokci - na początku mogą one ograniczać ruchy.

Zobacz, jak zakłada się sprzęt hokejowy

Náhled videa

Dziewczyny grają w hokeja

Obecnie hokej na lodzie jest również bardzo popularny wśród dziewcząt. Jest tak powszechne, że w krajach członkowskich IIHF dziewczęta również grają w hokeja od najmłodszych lat. Ponadto popularność tego sportu wśród nich stale rośnie, dlatego też w naszym kraju ich udział wśród chłopców z roku na rok jest coraz większy. Dowodem na to jest awans kobiecej kadry narodowej na igrzyska olimpijskie. Jako rodzic dziewczynki mogę powiedzieć, że wspólne treningi chłopców i dziewcząt na lodzie nie stanowią żadnej przeszkody. Kiedy dzieci są małe, w ogóle nie zauważają różnic i wszyscy razem się kolegują. Później nawet szybciej dojrzewające dziewczęta okazują się do pewnego wieku lepsze na treningach niż niektórzy chłopcy. Po przejściu do wyższych kategorii wiekowych to się jednak zmienia i chłopcy są oczywiście silniejsi. Różnicę tę rekompensuje fakt, że dziewczęta od najmłodszych lat mogą rozgrywać mecze z chłopcami młodszymi o dwa lata.

Rekrutacja hokeistów

Większość klubów przyciąga dzieci do swoich szeregów poprzez rekrutację do szkółek hokejowych organizując jazdę na łyżwach dla przedszkolaków czy w inny sposób. W ostatnich latach dużą popularnością cieszy się projekt organizowany przez Czeski Związek Hokeja na lodzie pod nazwą Zagrajmy w hokeja. To projekt dla dzieci w wieku 4-8 lat i ich rodziców, które będą miały niepowtarzalną okazję do poznania środowiska hokejowego. Dla dzieci przygotowano program zabaw na lodowisku i poza nim, a rodzice mogą uzyskać szczegółowe informacje na temat tego, co oznacza posiadanie w domu małego hokeisty.

Péče o výstroj

Współzawodnictwo

Już od pierwszej klasy dzieci w swoich klubach biorą udział w meczach mistrzowskich organizowanych przez Czeskie związek. Aby uniknąć presji na wyniki, do piątej klasy w meczach nie jest liczony wynik, chodzi tutaj głównie o wrażenia z samej gry. Natomiast od klasy szóstej tworzone są tabele z wynikami poszczególnych klubów, a także statystykami zawodników. Istnieje ciągła debata na temat zasadności takiej klasyfikacji, z różnymi opiniami zarówno ekspertów, jak i, przede wszystkim, ogółu rodziców młodych hokeistów, a później nastolatków.

Wymagania finansowe

Hokej jest często uważany w naszym społeczeństwie za sport wymagający finansowo. Jeśli dana osoba ma środki finansowe, może wydać wiele tysięcy na sprzęt dla dzieci. Jednak na pewno nie jest to jedyny sposób. Wystarczy pomyśleć o sprzęcie i poszukać różnych opcji. Na przykład wyszukiwanie promocji lub kupowanie sprzętu w zestawach, co w rezultacie będzie tańsze. Oczywiście wraz z wiekiem dzieci rosną ich wymagania dotyczące lepszego sprzętu. Zatem tylko od rodziców zależy, czy wybiorą bardziej umiarkowaną ścieżkę, czy też od początku wolą bardziej profesjonalne podejście. Jednak zdecydowanie nie jest prawdziwe stwierdzenie, że im lepszy sprzęt, tym lepszy hokeista.

Starsze artykuły